Kempy dětem pomáhají zamilovat si futsal, věří Dmitrij Litviněnko

Litviněnko Chrudim
fkerapack.cz | Nejen semifinálovou sérií žijí v ERA-PACKu Chrudim. Východočeský klub se totiž dlouhodobě věnuje práci s mládeží a ani před vrcholem sezóny v této činnosti nepolevuje. Klubový web přnesl zajímavý rozhovor s brankáře "Dimou" Litviněnkem, tématem byla právě výchova mladých futsalistů!

V měsíci červenci startují v chrudimské sportovní hale pravidelné týdenní turnusy populárního projektu FUTSAL CAMP. Jedním z trenérů, který ani letos nebude v hale chybět, bude ukrajinský brankář A-týmu ERA-PACKu Chrudim Dmitrij Litviněnko!

V Chrudimi se mimo jiné věnuješ i trénování mladých futsalových talentů. Jak vidíš úroveň jejich hry?
Řekl bych, že v současné době jsou to spíše fotbalisté než futsalisté, ale to je jasné. Aby si zlepšili svoji techniku a futsalové myšlení, budou se muset futsalu ještě hodně věnovat.

V České republice není příliš klubů, kde se aktivně věnují výchově mladých futsalistů. Jak je to na Ukrajině?
Na Ukrajině se dětskému futsalu přikládá trochu větší význam. V zemi je několik škol, kde se děti věnují futsalu na poměrně vysoké úrovni. Navíc jsou pořádána i mistrovství Ukrajiny v různých věkových kategorií, a to už například od osmi až deseti let.

Co říkáš na projekt FUTSAL CAMP, který v letošním roce píše již čtvrté pokračování?
Je to skvělá akce, kde se děti mohou seznámit se s futsalem, zamilovat se do něj. Navíc tráví dohromady buď několik dní, nebo celý týden a to jim pomáhá spolupracovat jako jeden tým či kolektiv.

Ty sám jsi otec dvou dětí – syna a dcerky. Vidíš jejich budoucnost také ve futsalu?
Určitě, rád bych. Obě se v současné době pomalu učí s míčem, syn dokonce několikrát přišel i na trénink a věřím, že v budoucnu se budou této hře věnovat důkladně.

Máš ty sám chuť, po hráčské kariéře, se věnovat trenéřině?
Těžká otázka, na kterou ještě v současné době neznám odpověď. Baví mě se zajímat o futsal či o sport v širokém měřítku. A v první řadě předávat svoje zkušenosti a vědomosti druhým lidem, především dětem.