Kdo se protlačí do čtvrtfinále play-off?

Vágner-Futsal-Nejzbach
Je to otázka, která již několik dní zaměstnává hlavy klubových funkcionářů. Známe sice již většinu účastníků play-off, ale o poslední dvě volná místa se v posledním kole základní části na dálku utká trio týmů.
Až do pátku večer budou sice všechny úvahy o složení čtvrtfinálových dvojic play-off v teoretické rovině, i tak ale již máme několik neměnných faktů. Předně: Čtvrfinálové série zahájí na svých palubovkách ERA-PACK Chrudim, Balticflora Teplice, Benago Zruč n/S. a Tango Brno, tedy celky na prvních čtyřech příčkách tabulky, přičemž Benago a Tango si svou pozici ještě mohou prohodit. Mimochodem: tyto dva týmy pojí jedna zajímavost. I když jejich bodový zisk není stejný, oba kluby mají totožné skóre - 86:69. A to se v tak pokročilé fázi soutěže jen tak nevidí.

Které čtyři kluby se ale proti těmto celkům postaví? Jistou účast mají oba pražské kluby, Slavia i Bohemians. Na další dvě místa jsou ale tři uchazeči a tady půjde o nejsledovanější souboj 22. kola Jetbull Futsal ligy. Ani v jednom případě nepůjde o přímý souboj, ale Torf Pardubice, Nejzbach Vysoké Mýto a CC Jistebník, si to rozdají na dálku.

Nejpřijatelnějšího soupeře má Jistebník. Hraje doma, a na jeho půdu dorazí Indoss Plzeň. Ten již v podstatě nemá o co hrát a tak si může tradiční ligový účastník otevřít cestu do play-off. A ne jen na 8. místo, na které se nikomu nechce, protože to znamená postavit se ERA-PACKu Chrudim. Pokud totiž Jistebník vyhraje a Pardubice i Vysoké Mýto svým soupeřům podlehnou, skončí Jistebník díky lepším vzájemným zápasům sedmý, před pardubickým Torfem!

Pardubice jedou na Tango a tam je nečeká nic jednoduchého. Jak jsme již naznačili, domácí mohou v tabulce předskočit Benago a nebudou chtít ztratit. Jistotu postupu do play-off mu ale přinese jen bodový zisk.

Vysoké Mýto vyrazí do Zruče a v podstatě u něj platí totéž, co pro Torf. I Nejzbachu stačí k jistotě bod, protože na rozdíl od Pardubic má s Jistebníkem lepší vzájemný zápas…

A jsme u "nejdrsnější" varianty. Všechny tři týmy, které se perou o dvě poslední místa v play-off, mohou poměrně lehce dosáhnout stejného bodového zisku 28 bodů. Stačí k tomu prohra Torfu, remíza Nejzbachu a výhra Jistebníku. V tom případě je na tom v minitabulce nejlépe Jistebník (9 bodů), za ním Vysoké Mýto (6 bodů) a Černý Petr by zůstal v rukou Pardubic (3 body).

Matematika postupu do play-off je na první pohled hodně složitá, ale řešení je v podstatě jednoduché. Týmům na to totiž musí v pátek večer stačit časový úsek stanovený pravidly - 2x20 minut - aby sobě i futsalovým fanouškům tuto tajenku vyluštily.